Kosta Jovanović (1986, Čačak) je vanredni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu (ETF). Osnovnu školu, Gimnaziju u Čačku i Studijski program elektrotehnike i računarstva na ETF-u završio je kao najbolji student u generaciji. Doktorsku disertaciju iz robotike odbranio je 2016. godine, a svoj početni profesionalni razvoj u ovoj oblasti stekao je u kompaniji SMS Siemag (2009), na Tehničkom univerzitetu u Minhenu (2010) i DLR Institutu za Robotiku i Mehatroniku (2013), sve u Nemačkoj. Alumni je Organizacije DAAD i Fondacije dr Zoran Đinđić.
Profesor Jovanović je Šef Laboratorije za robotiku ETF-a, a do sada je rukovodio na četiri Horizon Europe/2020 projekta iz robotike i sarađivao sa vodećim istraživačkim laboratorijama u ovoj oblasti u Evropi (ETH Zurich, Imperial College London, DLR, Fraunhofer, TUM, Politehnico Milano, DTI, VTT, itd.), zatim pet EU projekata inovacija u saradnji sa srpskim kompanijama (Galeb, ABB, Servoteh, Ivamax, Vision Equipment, Concept Line, itd.), kao i dva projekta finansirana od strane Fonda za nauku Republike Srbije. Njegova istraživačka interesovanja su u oblasti kolaboracije čoveka i robota i primena robota i veštačke inteligencije u Industriji 5.0 usmerenoj ka čoveku. Publikovao je radove u najuglednijim svetskim časopisima o robotici (IEEE RAM, IEEE RAL, IJRR, Computers & Education, itd.). Posvećen je pružanju praktičnih iskustava studentima inženjerstva o najsavremenijim tehnologijama (na diplomskom nivou) i međunarodnoj naučnoistraživačkoj saradnji (na postdiplomskom nivou).
Bio je Prodekan za saradnju sa industrijom na matičnom fakultetu u periodu od 2018-2022. godine. Dobitnik je brojnih nagrada za naučna dostignuća dobijena na međunarodnim konferencijama u Srbiji, Nemačkoj i Italiji, od strane Američke privredne komore u Srbiji, Grada Beograda, Fondacije Nikola Tesla i Univerziteta u Beogradu. Angažovan je kao konsultant u programima industrijske i akademske saradnje i stručnog usavršavanja koje finansiraju GIZ i EBRD. Koordinira aktivnosti ETF-a u saradnji sa MK Fondacijom za projekat Palate nauke, koji predstavlja jednu od najznačajnijih investicija privatnog sektora u obrazovanje u regionu.